Pakowanie prozniowe definicja

Produkty spożywcze coraz częściej przechowywane są w typowych warunkach, aby wydłużyć pora ich gromadzenia oraz jednocześnie zmniejszyć ryzyko zepsucia przy kontakcie z powietrzem czy z kolejnymi materiałami. Obecnie pakowanie próżniowe żywności znajduje się nie tylko w magazynach, lecz ponadto w problemach gastronomicznych albo w własnych mieszkaniach. Pakowanie próżniowe zezwala na przechowywanie żywności w prywatnych warunkach nawet przez wiele miesięcy.

Na czym polega pakowanie próżniowe żywności? Do owego kierunku obraca się specjalne rodzaje woreczków foliowych lub plastikowych pojemników, w jakich zatrudniane są produkty żywnościowe. Następnie czerpiąc ze dodatkowych urządzeń z pojemnika lub worka odciągane jest powietrze, a plastikowy pojemnik lub worek jest specjalnie, szczelnie zamykany (foliowy worek jest i zgrzewany). W warunkach domowych z pojemników próżniowych odsysane jest powietrze za pomocą specjalne ręcznej pompki.

Co pozwala próżniowe pakowanie żywności? Na pewno wydłuża czas przechowywania różnych produktów żywnościowych. W zamrażarkach zamknięte próżniowo mięso zapewne istnieć przechowywane przez 26 miesięcy, znacząco wydłuża się także okres przechowywania ciała w lodówce lub produktów sypkich, noszonych w temperaturze pokojowej. Próżniowe pojemniki zabezpieczają żywność przed działaniem powietrza, lecz również grzybów czy drobnoustrojów, które często powodują psucie żywności. Zamknięte próżniowo produkty zachowują wszystkie walory smakowe i zapachowe, jednocześnie również zachowując swoją strukturę.

W wnętrzach prywatnych stosuje się także specjalne próżniowo zamykane słoiki do przechowywania produktów oraz specjalne korki do zamykania próżniowo butelek. Dzięki korkom po otwarciu wino pewno być trzymane nie przez 2 dni, ale przez 20 - 25 dni. Korek zabezpiecza wino przed oksydacją, a toż wino zachowuje wszystkie walory smakowe i zapachowe.

Oprócz żywności w pojemnikach próżniowych potrafi być zarówno przechowywana odzież, która zajmuje niewiele miejsca dzięki zastosowaniu próżni do pakowania.